  • 71E30-03-1-12N-C
71E30-03-1-12N-C
advertisement
Manufacturer No:
71E30-03-1-12N-C
HK JDW NO:
330-71E30-03-1-12N-C
Package:
Datasheet:
71E30-03-1-12N-C
Step5Bar-code shipping tag
71E30-03-1-12N-C
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    12
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Round (4mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Throw Configuration
    SP12T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    3
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    30.40mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    17.00mm