  • 71BSF30-07-2-06N
71BSF30-07-2-06N
advertisement
Manufacturer No:
71BSF30-07-2-06N
HK JDW NO:
330-71BSF30-07-2-06N
Package:
Datasheet:
71BSF30-07-2-06N
Step5Bar-code shipping tag
71BSF30-07-2-06N
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2014
  • Series
    71
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Number of Decks
    7
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    59.66mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    9.53mm