  • 71BS30-12-1-12N-C
71BS30-12-1-12N-C
advertisement
Manufacturer No:
71BS30-12-1-12N-C
HK JDW NO:
330-71BS30-12-1-12N-C
Step5Bar-code shipping tag
71BS30-12-1-12N-C
  • Number of Positions
    12
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.25A
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.25A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .25A@28VDC
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    87.35mm
  • Actuator Length
    9.53mm