  • 71BS30-02-3-04S
71BS30-02-3-04S
advertisement
Manufacturer No:
71BS30-02-3-04S
HK JDW NO:
330-71BS30-02-3-04S
Step5Bar-code shipping tag
71BS30-02-3-04S
  • Number of Positions
    4
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Electrical Life
    15000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    3P4T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
    1
  • Number of Poles per Deck
    3
  • Actuator Length
    9.53mm