  • 71BF30-03-1-07N
71BF30-03-1-07N
advertisement
Manufacturer No:
71BF30-03-1-07N
HK JDW NO:
330-71BF30-03-1-07N
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary SP7T 7 Flatted Shaft PC Pins 0.3A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
71BF30-03-1-07N
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Weight
    16g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Published
    2014
  • Series
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    7
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    3
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Circuit per Deck
    SP7T
  • Depth Behind Panel
    30.40mm
    1
  • Number of Poles per Deck
  • Actuator Length
    9.53mm