  • 71BF30-02-2-05N
71BF30-02-2-05N
advertisement
Manufacturer No:
71BF30-02-2-05N
HK JDW NO:
330-71BF30-02-2-05N
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary DP5T 5 Flatted Shaft PC Pins 0.3A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
71BF30-02-2-05N
  • Weight
    14g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Published
    2014
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    5
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    2
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Circuit per Deck
    DP5T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
  • Actuator Length
    9.53mm