  • 71BD30-04-1-AJS
71BD30-04-1-AJS
advertisement
Manufacturer No:
71BD30-04-1-AJS
HK JDW NO:
330-71BD30-04-1-AJS
Package:
Datasheet:
71BD30-04-1-AJS
Description:
Switch Rotary SP Flatted Shaft Solder Lug 0.3A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
71BD30-04-1-AJS
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    12
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    2 ~ 12
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Throw Configuration
    SP
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    4
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    35.94mm
  • Index Angle
    1
  • Number of Poles per Deck
  • Actuator Length
    9.53mm