  • 71BD30-03-2-AJN
71BD30-03-2-AJN
advertisement
Manufacturer No:
71BD30-03-2-AJN
HK JDW NO:
330-71BD30-03-2-AJN
Quantity:
In Stock : 16
Step5Bar-code shipping tag
71BD30-03-2-AJN
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Series
    71
  • Published
    2014
  • Number of Positions
    2 ~ 6
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    17.45mm
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Electrical Life
    15000 Cycle(s)
  • Number of Decks
    3
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact Voltage(AC)-Max
    115V
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    30.40mm
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Angle of Throw
  • Actuator Length
    9.53mm