  • 71BD30-01-1-AJS
71BD30-01-1-AJS
advertisement
Manufacturer No:
71BD30-01-1-AJS
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-71BD30-01-1-AJS
Quantity:
In Stock : 2266
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71BD30-01-1-AJS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    14g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Series
    71
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 12
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Throw Configuration
    SP
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Switch Action
    LATCHED
  • Length
    42.32mm
  • Actuator Length
    9.53mm