  • 71B30-08-2-06S
71B30-08-2-06S
advertisement
Manufacturer No:
71B30-08-2-06S
HK JDW NO:
330-71B30-08-2-06S
Package:
Datasheet:
71B30-08-2-06S
Step5Bar-code shipping tag
71B30-08-2-06S
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    6
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    17.45mm
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    8
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    65.20mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Switch Action
    LATCHED
  • Actuator Length
    9.53mm