  • 71B30-02-1-08S
71B30-02-1-08S
advertisement
Manufacturer No:
71B30-02-1-08S
HK JDW NO:
330-71B30-02-1-08S
Step5Bar-code shipping tag
71B30-02-1-08S
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    2
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    SP8T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
  • Actuator Length
    9.53mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
    Panel Mount
  • Published
    2010
  • Series
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Positions
    8
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)