  • 71AF30-02-2-06N
71AF30-02-2-06N
advertisement
Manufacturer No:
71AF30-02-2-06N
HK JDW NO:
330-71AF30-02-2-06N
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary DP6T 6 Flatted Shaft PC Pins 0.3A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
71AF30-02-2-06N
  • Packaging
    Box
  • Published
    2007
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Electrical Life
    15000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DP, DP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .3A@115VAC
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
    LATCHED
  • Body Height
    17.45mm
  • Actuator Length
    9.53mm