  • 71AF30-01-2-06S
71AF30-01-2-06S
advertisement
Manufacturer No:
71AF30-01-2-06S
HK JDW NO:
330-71AF30-01-2-06S
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary DP6T 6 Flatted Shaft PC Pins 0.3A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
71AF30-01-2-06S
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    19.33mm
    1
  • Number of Poles per Deck
  • Actuator Length
    9.53mm