  • 71ADF30-01-2-AJN
71ADF30-01-2-AJN
advertisement
Manufacturer No:
71ADF30-01-2-AJN
HK JDW NO:
330-71ADF30-01-2-AJN
Package:
Datasheet:
71ADF30-01-2-AJN
Description:
GRAYHILL 71ADF30-01-2-AJN SWITCH, ROTARY, DP6T, 300mA, 115V
Step5Bar-code shipping tag
71ADF30-01-2-AJN
    Silver Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    6
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Weight
    14g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Terminal Material
    BRASS
  • Published
    2003
  • Series
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 6
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Throw Configuration
    DP, DP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
    2.880 ~ 23gfm
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    19.33mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    2
  • PCB Hole Count
    28
  • Switch Action
    LATCHED
  • Diameter
    17.5mm
  • Length
    36.78mm
  • Width
    17.45mm
  • Actuator Length
    9.53mm