  • 71AD30-02-2-AJS
71AD30-02-2-AJS
advertisement
Manufacturer No:
71AD30-02-2-AJS
HK JDW NO:
330-71AD30-02-2-AJS
Step5Bar-code shipping tag
71AD30-02-2-AJS
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    16g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Series
    71
  • Published
    2014
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 6
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    17.45mm
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Electrical Life
    15000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DP
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    2
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .3A@115VAC
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
  • Actuator Length
    9.53mm