  • 71A30-08A12N
71A30-08A12N
advertisement
Manufacturer No:
71A30-08A12N
HK JDW NO:
330-71A30-08A12N
Package:
Datasheet:
71A30-08A12N
Description:
Rotary Switch, 1/8 shaft, 30° , 8 deck, 1 pole/deck, 12 position/pole, non-sh
Step5Bar-code shipping tag
71A30-08A12N
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Weight
    28 g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Number of Positions
    12
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    250 mA
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    50 mΩ
  • Max Voltage Rating (AC)
    115 V
  • Throw Configuration
    SP12T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Number of Decks
    8
  • Index Stops
    Continuous
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Actuator Length
    9.53 mm