  • 7130LA55CB
7130LA55CB
advertisement
Manufacturer No:
7130LA55CB
HK JDW NO:
378-7130LA55CB
Package:
Datasheet:
Description:
5V V 48 Pin Memory IC 60.96mm mm
Step5Bar-code shipping tag
7130LA55CB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.14mA
  • Organization
    1KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Standby Current-Max
    0.004A
  • Memory Density
    8192 bit
  • Screening Level
    MIL-PRF-38535
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • I/O Type
    COMMON
  • Memory IC Type
    DUAL-PORT SRAM
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    60.96mm
  • Height Seated (Max)
    4.826mm
  • Width
    15.24mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminals
    48
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    icon-pbfree no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    3A001.A.2.C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    R-CDIP-T48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V