  • 70V3599S166BC8
70V3599S166BC8
advertisement
Manufacturer No:
70V3599S166BC8
HK JDW NO:
378-70V3599S166BC8
Package:
Datasheet:
70V3599S166BC8
Description:
Surface Mount 256 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 17mm mm 500mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
70V3599S166BC8
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    256
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH OR PIPELINED ARCHITECTURE
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    166MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    500mA
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Access Time
    12 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    34b
  • Density
    4.5 Mb
  • Standby Current-Max
    0.03A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Thickness
    1.4mm