  • 7024S55PF8
7024S55PF8
advertisement
Manufacturer No:
7024S55PF8
HK JDW NO:
378-7024S55PF8
Package:
TQFP
Datasheet:
7024S55PF8
Description:
Surface Mount Memory IC 64 kb kb 14mm mm 250mA mA 16b b
Step5Bar-code shipping tag
7024S55PF8
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    250mA
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Access Time
    55 ns
  • Address Bus Width
    24b
  • Density
    64 kb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm