  • 7024S55FB
7024S55FB
advertisement
Manufacturer No:
7024S55FB
HK JDW NO:
378-7024S55FB
Package:
Datasheet:
7024S55FB
Description:
5V V 84 Pin Memory IC 64 kb kb 29.2mm mm
Step5Bar-code shipping tag
7024S55FB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    84
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    84
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    INTERRUPT FLAG; SEMAPHORE; AUTOMATIC POWER-DOWN
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of Ports
    2
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Supply Current-Max
    0.3mA
  • Access Time
    55 ns
  • Organization
    4KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    24b
  • Density
    64 kb
  • Standby Current-Max
    0.03A
  • Screening Level
    38535Q/M;38534H;883B
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    29.2mm
  • Height Seated (Max)
    3.556mm
  • Width
    29.21mm
  • Thickness
    2.54mm