  • 701ZR001N48150D100230A
701ZR001N48150D100230A
advertisement
Manufacturer No:
701ZR001N48150D100230A
Manufacturer:
Curtis Instruments Inc.
HK JDW NO:
213-701ZR001N48150D100230A
Package:
100
Description:
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
701ZR001N48150D100230A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    700
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Time Counter (Hour Meter)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    100V~230VAC 48V~150VDC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 36.80mm x 24.10mm
  • Operating Mode
    Up
  • Input Type
    Voltage
  • Reset
    External
  • Display Type
    LCD - Black Characters
  • Number of Characters Per Row
    6
  • Time Format
    99999.9hrs
  • Display Characters - Height
    0.196 5.00mm