  • 700SP7B20M6RE
700SP7B20M6RE
advertisement
Manufacturer No:
700SP7B20M6RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-700SP7B20M6RE
Package:
Datasheet:
700SP7B20M6RE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
700SP7B20M6RE
  • Series
    700
  • Published
    2006
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Standard
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.858 mm
  • Actuator Type
    Round, Plunger
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    50,000 Cycles
  • PCB Hole Count
    5
  • Contact Function
    ON-(ON)
  • Actuator Travel
    1.016 mm
  • Bushing Diameter
    0.29 inch
  • Body Height
    13.1826mm
  • Length - Termination
    0.65 inch
  • Actuator Length
    0.202 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C