  • 700B222JTN50XT
700B222JTN50XT
advertisement
Manufacturer No:
700B222JTN50XT
HK JDW NO:
60-700B222JTN50XT
Package:
1111 (2828 Metric)
Datasheet:
Description:
ATC 700B 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
700B222JTN50XT
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1111 (2828 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ATC 700B
  • Size / Dimension
    0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    STANDARDS: MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Packing Method
    TR
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    2.59mm
  • Length
    2.79mm
  • Width
    2.79mm
  • Thickness (Max)
    0.102 2.59mm