  • 700ASP7B21VS2RE
700ASP7B21VS2RE
advertisement
Manufacturer No:
700ASP7B21VS2RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-700ASP7B21VS2RE
Package:
460
Datasheet:
700ASP7B21VS2RE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
700ASP7B21VS2RE
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    460
  • Housing Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    700A
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Standard
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    15.75mm
  • Body Breadth
    8.13 mm
  • Actuator Type
    Round, Plunger
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Contact Current(DC)-Max
    0.02A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED; IP67
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    0.02A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .02A@20VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .02A@20VDC
  • Body Height
    11.68mm