  • 7005S17J8
7005S17J8
advertisement
Manufacturer No:
7005S17J8
HK JDW NO:
378-7005S17J8
Package:
PLCC
Datasheet:
7005S17J8
Description:
5V V Surface Mount 68 Pin Memory IC 64 kb kb 24mm mm 310mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
7005S17J8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    68
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    INTERRUPT FLAG; AUTOMATIC POWER-DOWN; SEMAPHORE
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    310mA
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Access Time
    17 ns
  • Organization
    8KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    26b
  • Density
    64 kb
  • Standby Current-Max
    0.17A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm
  • Thickness
    3.63mm