  • 6KA24-3HE3/54
6KA24-3HE3/54
advertisement
Manufacturer No:
6KA24-3HE3/54
HK JDW NO:
884-6KA24-3HE3/54
Package:
P600, Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6KA24-3HE3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Supplier Device Package
    P600
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Power - Peak Pulse
    6000W 6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    90A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    40V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V