  • 6EX334K1
6EX334K1
advertisement
Manufacturer No:
6EX334K1
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-6EX334K1
Package:
Radial
Datasheet:
6EX334K1
Description:
0.33μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.803Lx0.375W 20.40mmx9.53mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
6EX334K1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6EX334K1 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.803Lx0.375W 20.40mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    0.33μF
  • Terminal Pitch
    17.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    17.78mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.700 17.78mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    8038
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.874 22.20mm
  • Length
    20.4mm
  • Width
    9.53mm