  • 6983R100KBLF
6983R100KBLF
advertisement
Manufacturer No:
6983R100KBLF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
HK JDW NO:
860-6983R100KBLF
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
6983R100KBLF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6983R100KBLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    698
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.250W 19.05mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Packing Method
    MAGAZINE
  • Technology
    THIN FILM
  • Number of Functions
    8
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    100V
  • Number of Resistors
    8
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    100mW
  • Element Power Dissipation
    0.1W
  • Resistor-Ratio-Drift
    ±5ppm/°C
  • First Element Resistance
    100000Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm