  • 691368300003B
691368300003B
advertisement
Manufacturer No:
691368300003B
Manufacturer:
Würth Elektronik
HK JDW NO:
908-691368300003B
Package:
Datasheet:
691368300003B
Description:
Box 0.150 3.81mm Green, Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets WR-TBL Series 368B Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Steel, Stainless
Quantity:
In Stock : 3147
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
691368300003B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Steel, Stainless
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    WR-TBL Series 368B
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screwless
  • Connector Type
    Screwless, Terminal Block
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Green, Orange
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    300V
  • Pitch
    0.150 3.81mm
  • Insulation Height
    0.492 12.50mm
  • Current Rating
    8A
  • Termination Style
    Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
  • Number of Contacts
    3
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    8A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    16-28 AWG
  • Current - UL
    8A
  • Positions Per Level
  • Plug Wire Entry
    180°
  • Wire Gauge or Range - mm²
    0.08-1.3mm2
  • Wire Strip Length
    9mm
  • Number of Positions Per Level
  • Stripping Length
    9mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    12.23mm