  • 68S103SCHCK
68S103SCHCK
advertisement
Manufacturer No:
68S103SCHCK
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-68S103SCHCK
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
68S103SCHCK
Description:
68S( DIA - H ) 10000pF Ceramic Capacitor -20% +50% Y5V F 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
68S103SCHCK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    68S( DIA - H )
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    -20% +50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Style
    Straight
  • Custom Capabilities
    E,X,W Lead Forming Available On Request
  • Diameter
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    5mm