  • 688LMB050M2ED
688LMB050M2ED
advertisement
Manufacturer No:
688LMB050M2ED
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-688LMB050M2ED
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
688LMB050M2ED
Description:
LMB 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
688LMB050M2ED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LMB
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    6800μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85.3312mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    6.8mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.25A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.0625A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm