  • 687CKE035MGJG
687CKE035MGJG
advertisement
Manufacturer No:
687CKE035MGJG
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-687CKE035MGJG
Package:
Radial, Can
Datasheet:
687CKE035MGJG
Description:
CKE 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
687CKE035MGJG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CKE
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    292.6mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    680mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    952mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm