  • 685MWR250K
685MWR250K
advertisement
Manufacturer No:
685MWR250K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-685MWR250K
Package:
Axial
Datasheet:
685MWR250K
Description:
MWR 6.8μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
685MWR250K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel, 5% Capacitance Tolerance
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MWR
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Diax1.339L 22.00mmx34.00mm