  • 684PSB152K2J
684PSB152K2J
advertisement
Manufacturer No:
684PSB152K2J
HK JDW NO:
373-684PSB152K2J
Package:
Radial
Datasheet:
684PSB152K2J
Description:
PSB 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1500V 1.5kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
684PSB152K2J
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    PSB
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.945W 41.50mmx24.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 575
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    1500V 1.5kV
  • Voltage - Rated AC
    650V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.9mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Height Seated (Max)
    1.732 44.00mm