  • 684PHC600K
684PHC600K
advertisement
Manufacturer No:
684PHC600K
HK JDW NO:
373-684PHC600K
Package:
Axial
Datasheet:
684PHC600K
Description:
PHC 0.68μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 600V-DC 330V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
684PHC600K
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    PHC
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.575Diax2.165L 40.00mmx55.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR, Low ESL
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 330
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    330V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.8mOhm
  • Diameter
    12mm
  • Length
    32mm