  • 684MABA03KGS
684MABA03KGS
advertisement
Manufacturer No:
684MABA03KGS
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-684MABA03KGS
Package:
Radial
Datasheet:
684MABA03KGS
Description:
MAB 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 500V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
684MABA03KGS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MAB
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.276W 26.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    475V
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm