  • 67S222SAFCI
67S222SAFCI
advertisement
Manufacturer No:
67S222SAFCI
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-67S222SAFCI
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
67S222SAFCI
Description:
67S( DIA - F ) 2200pF Ceramic Capacitor -20% +50% Y5U E 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
67S222SAFCI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Custom Capabilities
    E,X,W Lead Forming Available On Request
  • Diameter
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    67S( DIA - F )
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    -20% +50%