  • 678D107M040CD4D
678D107M040CD4D
advertisement
Manufacturer No:
678D107M040CD4D
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-678D107M040CD4D
Package:
Radial, Can
Datasheet:
678D107M040CD4D
Description:
678D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 266mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
678D107M040CD4D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    678D
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    580mOhm @ 20Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    266mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    165mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    266mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    380mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    16mm