  • 67-21/Y2C-AP2R2L/2T
67-21/Y2C-AP2R2L/2T
advertisement
Manufacturer No:
67-21/Y2C-AP2R2L/2T
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-67-21/Y2C-AP2R2L/2T
Package:
2-PLCC
Description:
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
67-21/Y2C-AP2R2L/2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-PLCC
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Depth
    2.7mm
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    60mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    25mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    119 mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    591nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    590nm
  • Height
    2.1mm