  • 66AK2H12DAAWA2
66AK2H12DAAWA2
advertisement
Manufacturer No:
66AK2H12DAAWA2
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-66AK2H12DAAWA2
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
66AK2H12DAAWA2
Description:
1mm CPLD 66AK2Hx KeyStone Multicore Series 66AK2H12 1517 Pin 1V 1517-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
66AK2H12DAAWA2 Overview
The 1517-BBGA, FCBGA package contains these electronic components.Tray packaging is provided for it.DSP+ARM?'s wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~100°C TC to ensure its normal operation.The analog voltage range of 0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V refers to the input or output voltage.66AK2Hx KeyStone Multicore series digital signal processors contain this digital signal processor.A voltage of 1V is used as the supply voltage.1517 pins can be found in its configuration.By using its base part number of 66AK2H12, many related parts can be identified.Data format and transmission speed are configurable on 2 UART channels for asynchronous serial communication.
66AK2H12DAAWA2 Features
Supplied in the 1517-BBGA, FCBGA package
66AK2H12DAAWA2 Applications
There are a lot of Texas Instruments 66AK2H12DAAWA2 DSP applications.
  • Geophysical processing
  • Statistical signal processing
  • Radio detection and rangin systems
  • Computer vision technology
  • Electronic information engineering
  • Image signal processing
  • Medical imaging
  • Vibration signal processing
  • Machinery and equipment
  • Automobiles
Step5Bar-code shipping tag
66AK2H12DAAWA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    1517
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    66AK2Hx KeyStone Multicore
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Type
    DSP+ARM®
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    66AK2H12
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, DMA, I2C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
  • Voltage - I/O
    0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V
  • Number of UART Channels
    2
  • Non-Volatile Memory
    ROM (384kB)
  • Voltage - Core
    Variable
  • On Chip Data RAM
    12.75MB
  • Clock Rate
    1.2GHz
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm
  • Thickness
    3.07mm