  • 66AK2H12AAAW2
66AK2H12AAAW2
advertisement
Manufacturer No:
66AK2H12AAAW2
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-66AK2H12AAAW2
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
66AK2H12AAAW2
Description:
1mm CPLD 66AK2Hx KeyStone Multicore Series 66AK2H12 1517 Pin 1.2GHz 1V 1517-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
66AK2H12AAAW2 Overview
It is a type of electronic component available in package 1517-BBGA, FCBGA.It is provided with a packaging way of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of DSP+ARM?.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.The operation of the device at the temperature of 0°C~85°C TC ensures the normal operation of the device.As the name implies, the analog voltage range of 0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be inserted or removed.As part of the 66AK2Hx KeyStone Multicore series, this digital signal processor is included.1V is the supply voltage.This configuration contains 1517 pins.With its base part number 66AK2H12, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at 1.2GHz frequency, there is a specific design.The mounting method is Surface Mount.This device is powered by a voltage of 1V.The 2 UART channels are configured to support asynchronous serial transmissions of data in a format and speed that can be configured.
66AK2H12AAAW2 Features
Supplied in the 1517-BBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 1V
66AK2H12AAAW2 Applications
There are a lot of Texas Instruments 66AK2H12AAAW2 DSP applications.
  • Real-time effects
  • Audio
  • Video coding, audio coding
  • Finite impulse response digital filters
  • Vibration signal processing
  • Machinery and equipment
  • Digital image processing
  • Consumer electronic gadgets
  • Instrument modeling
  • 3D tomography and imaging processing
Step5Bar-code shipping tag
66AK2H12AAAW2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1517
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    66AK2Hx KeyStone Multicore
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    DSP+ARM®
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.2GHz
  • Base Part Number
    66AK2H12
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, DMA, I2C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
  • RAM Size
    6MB
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    24
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V
  • Number of UART Channels
    2
  • Non-Volatile Memory
    ROM (384kB)
  • Voltage - Core
    Variable
  • On Chip Data RAM
    12.75MB
  • Height Seated (Max)
    3.75mm
  • Length
    40mm