  • 6639S-6-203
6639S-6-203
advertisement
Manufacturer No:
6639S-6-203
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-6639S-6-203
Package:
Datasheet:
Description:
POT 20K OHM 1W BUSHING MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6639S-6-203
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    6639
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Power (Watts)
    1W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.443 H 22.23mmx11.25mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm