  • 640ES103A06NAAY
640ES103A06NAAY
advertisement
Manufacturer No:
640ES103A06NAAY
HK JDW NO:
384-640ES103A06NAAY
Package:
Box with Wire Leads
Datasheet:
640ES103A06NAAY
Purchasing and Inquiry
640ES103A06NAAY Overview
Linear position measuring sensors are packaged in Box with Wire Leads packages to protect them. This electronic component is packaged in the Bulk. In linear position measuring sensors, the passage of currents of 10kOhm can be opposed. In the linear position measuring sensor, pins 6 are present. When used in a DC circuit, angle position sensors should have a voltage of 350V. The supply voltage applied by the linear position measuring sensor should be 350V when it operates.
640ES103A06NAAY Features
Operating Temperature: -40°C~120°C
640 Series
Mount: Chassis Mount
Package / Case: Box with Wire Leads
Mounting Type: Chassis Mount
6 Pins
Resistance Tolerance: ±15%
640ES103A06NAAY Applications
  • X, Y, Z stage position feedback
  • Automotive temperature range
  • Voice coil testing
  • Valve control
  • Throttle valve position, etc.
  • Non-Contacting Potentiometer
  • Robotic joint position detection
  • Steering Wheel Position Sensor
  • Volume control on audio equipment
  • Tilt/trim position (boat engines, tlling equipment)
Step5Bar-code shipping tag
640ES103A06NAAY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Box with Wire Leads
  • Number of Pins
    6
  • Body Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~120°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    640
  • Tolerance
    15%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Resistance
    10kOhm
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Technology
    Resistive
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output
    Analog Voltage
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Actuator Type
    Hole for Shaft
  • Operating Supply Voltage
    350V
  • Linearity
    ±5%
  • Resistance Tolerance
    ±15%
  • For Measuring
    Rotary Position
  • Switching Frequency
    1.5kHz
  • Output Signal
    Clockwise Increase
  • Rotation Angle - Electrical, Mechanical
    0° ~ 80°, 0° ~ 90°
  • Length
    45.974mm