  • 62PR50LF
62PR50LF
advertisement
Manufacturer No:
62PR50LF
HK JDW NO:
860-62PR50LF
Package:
Datasheet:
62PR50LF
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
62PR50LF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 62PR50LF.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Published
    2006
  • Series
    62
  • Size / Dimension
    Round - 0.250Dia x 0.210 H 6.35mmx5.33mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Packing Method
    Bulk
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    7.92mm
  • Working Voltage
    200V
  • Lead Diameter
    0.432 mm
  • Rated Temperature
    70°C