  • 62-PMB-050-6-12
62-PMB-050-6-12
advertisement
Manufacturer No:
62-PMB-050-6-12
Manufacturer:
API Technologies Corp
HK JDW NO:
89-62-PMB-050-6-12
Package:
Datasheet:
62-PMB-050-6-12
Description:
Power Line Filter 50Hz/60Hz 5A 250VAC Threaded Stud Flange Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
62-PMB-050-6-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    62-PMB
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Threaded
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 115 MILLI HENRY
  • Capacitance
    3.3nF
  • Depth
    112.5mm
  • Termination Style
    Threaded Post (M4)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UR
  • Configuration
    Two Stage
  • Inductance
    115mH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Rated Current
    5A
  • Leakage Current (Max)
    0.6mA
  • Frequency - Operating
    50/60Hz
  • Insulation Resistance-Min
    300MOhm
  • High Pot
    1500 V
  • Length
    90mm