  • 610HR030E
610HR030E
advertisement
Manufacturer No:
610HR030E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-610HR030E
Package:
Axial
Datasheet:
610HR030E
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 30mOhm, Metal Element,
Quantity:
In Stock : 128
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
610HR030E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    60
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.650L 16.51mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    30mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Element
  • Voltage - Rated
    60mV
  • Additional Feature
    FLAMEPROOF, NON-INDUCTIVE
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    METAL STRIP
  • Construction
    Flameproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W