  • 61082-101609LF
61082-101609LF
advertisement
Manufacturer No:
61082-101609LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-61082-101609LF
Purchasing and Inquiry
61082-101609LF Overview
Receptacle, Outer Shroud Contacts packaging is included.It has been determined that a Tube case is necessary to package the product.This device is mounted in the Surface Mount position.Specifically, it is one of the products in the BergStak? 0.80mm Series.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Board Guide.This part needs a Surface Mount socket to mount.The ideal temperature for using it is below 85°C.-40°C is the minimum temperature for this device.
61082-101609LF Features
BergStak? 0.80mm series
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -40°C
61082-101609LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) 61082-101609LF Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Data Technology
  • Industrial Automation
  • Embedded systems
  • Medical technology
Step5Bar-code shipping tag
61082-101609LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tube
  • Series
    BergStak® 0.80mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    2
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Length
    45.8mm
  • Width
    6mm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.146 3.70mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 6mm 7mm 8mm