  • 604D202G7R5GJ7
604D202G7R5GJ7
advertisement
Manufacturer No:
604D202G7R5GJ7
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-604D202G7R5GJ7
Package:
Axial, Can - 4 Leads
Datasheet:
604D202G7R5GJ7
Description:
604D 2000μF Capacitor 75% Bulk Through Hole 0.812Diax1.843L 20.63mmx46.81mm -55°C~105°C Polar 6.35mm Axial, Can - 4 Leads
Step5Bar-code shipping tag
604D202G7R5GJ7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can - 4 Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    604D
  • Size / Dimension
    0.812Diax1.843L 20.63mmx46.81mm
  • Tolerance
    75%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    7.5V
  • Capacitance
    2000μF
  • Voltage - Rated DC
    7.5V
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Length
    41.28mm