  • 601D298G020HS1
601D298G020HS1
advertisement
Manufacturer No:
601D298G020HS1
HK JDW NO:
874-601D298G020HS1
Datasheet:
601D298G020HS1
Description:
601D 2900μF Capacitor 75% Bulk Through Hole 0.886Diax3.142L 22.50mmx79.80mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D298G020HS1
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.886Diax3.142L 22.50mmx79.80mm
  • Tolerance
    75%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    2900μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Length
    79.8068mm