  • 601D158F050GL1
601D158F050GL1
advertisement
Manufacturer No:
601D158F050GL1
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-601D158F050GL1
Package:
Axial, Can
Datasheet:
601D158F050GL1
Description:
601D 1500μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 2.73A 0.750Diax2.125L 19.05mmx53.98mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D158F050GL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    601D
  • Size / Dimension
    0.750Diax2.125L 19.05mmx53.98mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    95mOhm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.73A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.73A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.14A @ 1kHz
  • Length
    53.975mm